/ /

Pazar Durakları – Langa

2 Şubat 2014

editor

Bazen Pollyanna olup küresel ısınmaya bile iyi tarafından bakmıyor muyuz? Nasıl mı? Bakınız şöyle: Aylardan Şubat, mevsim kış. Normal şartlarda kar boran tipi fırtınayla boğuşuyor olmamız gerekirken, kuru soğuğa ve güneşe talim günler yaşamaktayız. Bu durum hafta sonu da yaşanınca, dışarıya çıkmak ve bunu fırsata çevirmek kaçınılmaz oluyor. Montunu giyip şapkasını da takan herkes soluğu İstanbul’un en güzel yerlerinde alıyor. Pierre Loti, Emirgan, Sarıyer, Taksim, Kadıköy… Örnekleri çoğaltabiliriz. Ama tüm bunların haricinde bir de “Hep de aynı yerlere gidilmez ki?” diyen kesim var. İç sesinize kulak misafiri olup İstanbul’da gidebilecek, ama bilinmediği yahut az bilindiği için gidilemeyen yerlerini araştırmaya koyuldum. Haftanın durağı ise Langa…langa1

“Pasaportum neredeydi?” diye geçirmeyin içinizden bunu okurken. Zira Langa, İstanbul’un bir semti. Yenikapı’da Mustafa Kemal Caddesi’nde ilerlerken sağ tarafta kalan bir mahalle burası. Oldukça sanatsal kareler yakalanabilecek bir görünüme sahip olan bu küçük mahallede, kalaycılar ve çift kanatlı kapıları bulunan evler var. Retronun hakimiyetini sürdürdüğü şu günlerde, özellikle de Instagram’da “afilli” fotoğraf paylaşmak isteyenler için gayet iyi bir seçim olabilir.

Langa, Yunanca’da “dışarıda” anlamına geliyor. Semtin bu adı alması da, vakt-i zamanında dışarıda kalmış olması. “Dışarıda kalmış derken?” sorunuza yanıt veriyorum. Marmara Surları’nı bilirsiniz. Bölge tamamen denizdi, yani denizmiş ben görmedim duyup öğrendiğimi söylüyorum, surlar deniz bu bölgeyi kapsamayacak şekilde geçiyor, liman dolduktan sonra yerleşime açılınca da sur dışında kalmış olan bir mahalle olduğu için de Vlanga adını alıyor. Sonrasında hayatına Langa olarak devam ediyor.

langa3

Bizans döneminden kalan ve Balkan Savaşı’nın ardından insanların sığınağı haline gelen bu küçük semt, Aksaray’dan sahile gitmek için kullanmak zorunda olduğunuz ve bu zorunluluğu seveceğiniz bir atmosfere sahip.

Gitmeyi düşünenler varsa ki bence var, tam yeri Laleli ve Yenikapı arasında. Eminönü’ne geldikten sonra kısa bir süre içerisinde Langa’ya ulaşabilirsiniz. Telefon ve fotoğraf makinelerinizi unutmayın. Zamanında salatalığıyla meşhurmuş, bir bostan bulursanız anı yakalayın.

Tatlı gezmeler 🙂

Editör: Esra Hurma


Yorumlar(0)