/ /

Pendik’te atık yağlar dönüşüyor

3 Ocak 2014

Turgay Özçelik

Geri dönüşüm konusunda etkili bir çalışma yürüten Pendik Belediyesi 2013 yılı içerisinde toplam 103.153 litre atık yağ topladı. Bu rakam, ilçe genelinde 4 yıl önce toplanan miktarın tam iki katı.

Pendik’te atık yağların toplanması şu şekilde işliyor: Pendik Belediyesi bu yağların toplanması için özel bir şirketle protokol imzalamış. Deha Biodizel şirketi, 5 litre atık yağ toplayan Pendiklilerin belediyeyi aramaları sonrasında arayanın evine giderek yağları topluyor. Biodizel tarafından toplanan atık yağlar bio-dizel yakıta dönüştürülerek değerlendiriliyor.

Pendik Belediyesi sık sık fast food mağazalarına ve restoranlara da inceleme yapıyor. Kızartmalarda kullanılan yağları denetleyen belediye, yağın içerisindeki polar madde miktarının standartlara uygun olup olmadığını kontrol ediyor.

pendik atik yag2

Bu çalışmalar çevre ve sağlık açısından oldukça önemli. Çünkü 1 litre atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kirletebiliyor. Toksit özelliğe sahip bu yağlar, yer altı sularına karışarak kısıtlı olan temiz su kaynaklarını içilemez duruma getiriyor.Döküldükleri ortamı kirleten atık yağlar, su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturuyor.Ayrıca evlerin gider ve kanalizasyon sistemine büyük zarar veriyor.Atık bitkisel yağların çöpe atılması durumunda ise yağmur suları ile toprağa, nehirlere ve denizlere ulaşarak canlı türlerinin yaşam alanlarını yok ediyor.

Kızartma amacıyla kullanılan yağlar defalarca kullanıldığında ise polar sayıları yükselerek kanserojen madde haline geliyor. Kullanılmış yağın bekletilip tekrar kullanılması durumunda peroksit değeri yükselerek oksitleniyor ve bağışıklık sistemine zarar veriyor.


Yorumlar(1)

  • SEYFETTİN AKTAŞ

    Çok teşekkür ederiz…