/ /

Pendik’te emekliler sahnede

2 Ocak 2014

Turgay Özçelik

Emekli olmayı hayattan ve üretimden çekilmek olarak algılarız genelde. Bu algı da, emekli olanlar için çeşitli psikolojik sıkıntılara neden olur. Kolay değil, yıllarca devam eden bir çalışma hayatından sonra, bir anda boş kalmak. Tabii en iyi çözüm, sağlık koşullarımız el verdiğince yeni uğraşlar edinmek. Çünkü insan ürettiği ölçüde mutlu oluyor. Yani emekliliği, yeni bir hayatın başlangıcı olarak görmek gerek.

Pendik’te Kent Konseyi’ne bağlı Emekliler Grubu, bir tiyatro oyunu sahnelemeye başladı. Yaklaşık bir yıl önce bir araya gelerek Pendik Kent Konseyi’ne bağlı bir Çalışma Grubu oluşturan emekliler, ilk iş olarak tiyatro oyunu sergilemeye başladılar. Değişik meslek gruplarından emekli olduktan sonra “çevremiz ve kendimiz için ne yapabiliriz” düşüncesiyle hareket eden bir grup emekli, Kent Konseyi çatısı altında faaliyet göstermek üzere bir araya geldi. Çalışmalar arasına tiyatroyu da alan emekliler, Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı “Yunus Emre” adlı oyunu seçtiler.Pendik Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Ciminli’nin yönetmenliğinde 56 prova yaptıktan sonra da ilk kez Yunus Emre Kültür Merkezinde sahneye çıktılar. Kostüm ve dekorların yanı sıra teknik desteğin de Pendik Belediyesi tarafından sağlandığı oyunda profesyonel tiyatroculara taş çıkartan emekliler, şimdi ilçenin değişik yerlerinde sahne almaya hazırlanıyor.

emekli tiyatro 2

Oyunda Yunus Emre rolünü canlandıran esnaf emeklisi 59 yaşındaki Zarif Yaşar Şahin, tiyatro ile ilgili olarak “Pasif olmak yerine kendim ve toplum için bir şeyler yapmak istedim.İlk etapta yapabileceğimiz en iyi aktivitenin tiyatro olduğuna karar verdik. Topluma mesaj vermek için de Necip Fazıl’ın Yunus Emre adlı eserini seçtik. Çünkü Yunus Emre bu toplumda her kesime mal olmuş bir değerdir.Biz de Yunus Emre oyunu ile toplumumuzun en büyük ihtiyacı olan sevgi ve kardeşlik mesajını vermek istedik.” diyor. Bir diğer oyuncu 55 yaşındaki Kerem Bozoğlu ise tiyatronun bir boş zaman uğraşı olmadığını belirterek, ” Günlerimiz öyle bir doldu ki, şimdi boş zaman bulamıyoruz.” diyor.

Emekliler grubunun hedefi sadece tiyatro oyunu sergilemekle sınırlı değil.“Değişik çalışma grupları kurarak, Pendik’teki tüm emeklileri toparlamak, ortak kararlar alarak hem kendimiz, hem de ilçemiz için faydalı işler üretmek istiyoruz. Hedeflerimiz çok geniş” diyen Kerim Bozoğlu, bu konuda Pendik Belediyesinden de çok destek gördüklerini belirtiyor.Zarif Yaşar Şahin de “emeklilerin sesi olmaya gayret ediyoruz” derken, Cafer Soydan ise“Bütün emeklileri gönüllü faaliyetlerimize çağırıyoruz.Gezi, eğitim, spor, kentsel dönüşüm, emeklilerin yaşam kalitesini yükseltecek çeşitli faaliyetler olacak. “ diyor.

Darısı tüm emeklilerin başına…


Yorumlar(0)