/ /

Türkiye’de kişi başına 7,6 kitap düşüyor

16 Ocak 2015

Yeliz Gediman

Tagler ,

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, çocukların kitabı ilk kez okulda tanıdıklarına dikkat çekerek, bunun sebebinin eğitim sisteminde çocukların kütüphaneye yönlendirilmemesi olduğunu kaydetti.

Türkiye’de bin 732 yayınevi, 150 dağıtım şirketi, 6 bin kitabevi olduğunu ve bu sayıların iyi olduğunu belirten Deniz Kavukçuoğlu, 2013 yılında bandrol verilen kitap adedinin 330 milyon 17 bin 405 olduğunu vurguladı. Aynı yıl, 206 milyon 241 bin 635 adet de ders kitabı basıldığını söyleyen Kavukçuoğlu, 2013 yılında bandrol alan toplam 537 milyon adet kitap çıktığını anlattı.

Deniz Kavukçuoğlu, Türkiye’nin her yıl yayımlanan kitap çeşidi sayısı açısından özel bir yeri olduğunu savunarak, Avrupa’da yayımlanan kitap çeşidi açısından Türkiye’nin her yıl 2. ya da 3. sırada yer aldığını dile getirdi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 44 bin ayrı kitap yayımlandığını ifade eden Kavukçuoğlu, “Geleceğe baktığımız zaman umut veren bir sayı” şeklinde konuştu.

“İstatistikler yanlış”

‘Genel olarak Türkiye’de kitap okunmuyor kanısı var’ diyen Deniz Kavukçuoğlu, istatistiklerin yanlış olduğuna işaret etti. Medyada da yer alan ‘Türkiye’de 7 kişiye yılda 1 kitap düşüyor’ istatistiğini ‘Şehir efsanesi’ olarak nitelendiren Kavukçuoğlu, şöyle devam etti:

“Kitaplara bandrol veriliyor, bandrol sayısına göre kitap baskılarını çok rahat bilebiliyoruz. Bandrol alan kitaplar 60 sayfanın üzerinde olan kitaplar. Aşağısına bandrol zorunluluğu yok ve bu bandrolleri Kültür Bakanlığı veriyor. Kültür Bakanlığı’nın verdiği bandrol sayısını temel aldığınız zaman ve nüfus olarak da 7 yaş yukarısını aldığınız zaman ortaya şöyle bir hesap çıkıyor, kişi başına yılda 7,6 kitap düşüyor. Bu Türkiye için kötü bir sayı değil. Yani, geleceğe umutla bakmamız için bir takım nedenler var fakat bu umudun pekiştirilmesi için de her kademede okul eğitimin niteliğinin biraz daha geliştirilmesi gerekiyor. Daha araştırıcı, daha insanın düşüncesine ivme kazandıran bir yapıya kavuşulması gerekiyor. Dileriz o da belirli bir dönem içerisinde olur.”


Yorumlar(0)