/ /

Veliefendi’ye üzücü haber

7 Şubat 2014

editor

Veliefendi Hipodromu’nun Zeytinburnu’ndan taşınacağı iddialarının gündeme gelmesinin ardından Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) İstanbul 1 Nolu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na hipodromun tescili için yaptığı başvuru onaylanmadı. Kurul, onay verdiği arazi için toplam 612 bin metrekare araziyi ‘kentsel sit’ alanı kararını verdi.

veliefendi

Kentsel sit alanı, “Mimari, mahalli, tarihsel, estetik ve sanat özelliği bulunan ve bir arada bulunmaları sebebiyle teker teker taşıdıkları kıymetten daha fazla kıymeti olan, kültürel ve tabii çevre elemanlarının (yapılar, bahçeler, bitki örtüleri, duvarlar) birlikte bulundukları alanlar” olarak tanımlanıyor.

TJK tescil başvurusu sürecinde Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Prof. Dr. Can Binan, Yrd. Doç. Dr. Banu Çelebioğlu, Yrd. Doç. Dr. Uzay Yergün’e rapor hazırlattı. Raporda Veliefendi Hipodromu’nun tarihsel, süreklilik, simge, artistik ve teknik değerleri ele alındı. Raporun sonuç bölümünde, 2863 sayılı yasanın korunması gerekli kültür varlıklarının şartlarını belirleyen maddelerine atıfta bulunularak tescil edilmesi ve koruma grubunun 2 olarak belirlenmesi talep ediliyor.

TJK’nın bu başvurusunun üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi, E-5’ten başlayarak sahile kadar olan alanın tümünü şehir parkı yapmak için düğmeye bastığını açıkladı. 11 Temmuz’da İBB Meclisi’nden de geçirilen şehir parkı için E-5 kenarındaki 17 bin metrekarelik Tekzen arazisi parka dahil edildi. İBB’nin projesi yaklaşık 500 bin metrekarelik alanı kapsamakta. Emlak-Konut’a ait 103 bin metrekarelik alan için de 196 milyon artı KDV ödeyerek parka dahil eden İBB ilk etap çalışmalarını da bitirdi. Çırpıcı Çayırı olarak bilinen ve Veliefendi Hipodromu’nun hemen yanındaki bu alanda bulunan özel şahıslara ait mülklerin satın alma ve kamulaştırma çalışmalarını hızlandıran İBB, TJK’nın hipodromdan çıkması durumunda bu araziyi de parka katmayı planlıyor. Bu durumda, yaklaşık 1 milyon metrekarelik dev bir park oluşturulması hedefleniyor.

 


Yorumlar(0)