/ /

Yol arkadaşım olur musun?

25 Ekim 2013

editor

“Avrupa’da ne güzel, burada da olsa ya”  denir  ya hep .  “Gelişmiş “ ülkelerde, insanların  masraflarını azaltmak için, yol arkadaşlığı için, çevreyi  düşündüğü için yıllardır kullandığı “ carpooling”  yani araba paylaşımı sistemi şimdi  buralarda …

Alternatif ulaşım platformu : www.yolyola.com

Adından da anlaşılacağı gibi , ister İstanbul içi olsun ister dışı, aynı yöne  giden insanları bir platformda buluşturup,  tek araba kullanmalarını sağlayan bir proje “yolyola.com”

Kullanmak için öncelikte  facebook hesabınızı kullanarak  siteye üye olmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra, arabanız varsa  markasını ve modelini belirtiyorsunuz.

Sürücüyseniz  yapacağınız  yolculuğun bilgilerini; yolcuysanız nereden nereye gitmek istediğinizi kaydediyorsunuz . Geriye yol arkadaşınızı bulmak kalıyor .

Yapılan her yolculukta sürücüler de, yolcular da “Ekopuan”  kazanıyor ki bu da yolyola’ya üye olacak olan markalardan indirimler, avantajlar ve hediyeler kazandırıyor. Ekopuan özellikle sürücüler için avantaj sağlayan bir puanlama sistemi. Detaylar web sitesinde mevcut.

yolyola.com,üyelik için sadece Facebook hesabı gerekmesini  ,sistemi kullanacakların “ güvenlik”  kaygılarını gözeterek zorunlu kılmış    ve “ Facebook hesabına bakıp, gözünüzün tutmadığı biriyle bırakın yolculuk yapmayı, sayfasına selam bile vermeyin.”   diye de uyarmış.

Yolculuk sırasında yol arkadaşını veya diğer kullanıcıları rahatsız edici haraketlerde bulunan, sözünü tutmayan, gereksiz mesajlar atan, hele hele yolculuk sırasında alkollü olan kullanıcılar içinse, üzgünüz,üyelikten  çıkarılma söz konusu…

Bu bilgilerden sonra bize düşen, siteye üye olarak, denemek. Yolyola.com kullanıldıkça yayılacak ve oturacak bir sistem. Tam bu yazıyı yazarken rastladığım şu Anadolu Ajansı haberini de paylaşmadan edemeyeceğim:

“Türkiye İstatistik Kurumu  verilerine göre, bu yıl ağustos sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı araç sayısı 17 milyon 653 bin 281 oldu.”

 

Herkese şimdiden iyi yolculuklar, iyi yoldaşlıklar!

 


Yorumlar(0)