/ /

Zeytinburnu’na Şehir Parkı

30 Temmuz 2013

Editör

Kadir Topbaş’ın geçen günlerde Zeytinburnu’nda yapılacak park için “Central Park’tan daha büyük olacak” söyleminin küllenmeden Başbakan Erdoğan’ın konuyla ilgili söylediği sözler damgasını vurdu.

 

En başta şunu belirtmek isterim ki, Topbaş’ın söylediği gibi İstanbul’a yapılacak park ne yazık ki New York’taki Central Park’tan büyük olamaz. Sayın Topbaş’ın ifade ettiği rakamlar bu yönde çünkü…

 

İstanbul’da yapılması planlanan proje: 500 bin metrekare

Central Park: 3.4 milyon metrekare

 

Tabii ki aksi de mümkün…

 

Başbakan Erdoğan İBB’nin verdiği iftarda bu konuyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

 

BİZE YAKIŞMAZ

İstanbul’a Central Park benzeri bir park yapılması konusunda kamuoyunda çıkan söylentileri anımsatan Erdoğan, İstanbul’a Central Park benzeri bir parkın değil, bir şehir parkının yakışacağını söyledi. Erdoğan, birilerinin taklit edilmesine gerek olmadığını, gerekirse birilerinin bizi taklit etmesi gerektiğini ifade etti.

 

ŞEHİR PARKI

Erdoğan, Zeytinburnu’nda Veli Efendi Hipodromu’nun arkasında 500 dönümlük arazide yapılacak olan şehir parkı sayesinde bölgenin nefes alacağını kaydetti.

 

Parkın dışında söz konusu alanda ciddi bir kentsel dönüşümün de yapıldığını anımsatan Erdoğan şunları söyledi:

 

“Onlar da hızla devam ediyor. Bunun yanında bir yeşil alanın da olmuş olması İstanbulumuz için ayrı bir zenginlik. Hiç unutmuyorum, göreve geldiğimizde E-5’te, TEM’de ağaç görmek hak getire, yoktu. Yaptığımız kampanyalarla İstanbulumuzu E-5’inde TEM’de orta refüjlerindeki ağaçlar, hep o zamandan dikilmiş ağaçlardır. Bugün artık bakıyorum ağaçların dibinde piknikler yapılıyor. Bu hale geldik. Türkiye genelinde 2 milyar 800 milyon ağaç diktik. Bunun 2 milyarı fidandır, 800 milyonu 3 yaş ve üzeri ağaçtır. Bunları niye yapıyoruz? Yeşile olan sevdamızdan dolayı yapıyoruz. Çünkü bu ağaçlar bizim için soluktur, nefestir. Bunları yapmaya devam edeceğiz. Bunun aksi düşünülemez.”

 

İstanbul’un değer verilmesi gereken yönleri, denizi, yeşili ve havası olduğunu belirten Erdoğan, onu farklı kılacak şeyin ise yapılaşması olduğunu aktardı. Erdoğan, bu amaçla dikey mimariden uzaklaşıp yatay mimariye geçilmesi gerektiğini dile getirerek, “Son zamanlarda bu konuda da güzel gelişmeler olduğunu görüyorum” dedi.

 

İSTANBUL’UN CENTRAL PARKI

İstanbul’un Central Parkı, Taksim Meydanı’ndan başlayarak bir zamanlar Maçka’ya kadar uzanan ve zaman içinde üstüne bir çok bina dikilerek katledilen Taksim Parkı’dır.


Yorumlar(0)