/ /

2020’nin en büyüğü İstanbul

30 Ocak 2014

editor

İstanbul’un 2020’de Londra’yı geride bırakarak Avrupa’nın en büyük metropolü olmaya hazırlanıyor. Araştırmaya göre Türkiye’den 5 şehir, en hızlı nüfusu artan kentler arasında yer alıyor.

Euromonitor International araştırma kuruluşu, Avrupa’nın 2020’deki durumunu araştırdı. İstanbul, 2018’den itibaren Londra’yı geride bırakarak 16 milyonu aşan nüfusuyla Avrupa’nın en büyük metropolü olacak.metropolortam

Nüfusu 1 milyonu aşan onlarca şehir içerisinde ‘Avrupa’nın en hızlı büyüyen şehri’ olan İstanbul’u Konya ve Bursa takip etti. Diyarbakır, Antalya ve Gaziantep; Oslo, Bordeaux, Bristol ve Newcastle gibi batı şehirleriyle ilk 10’da birlikte yer alıyor. Tahminlere göre 2018 itibariyle metropollüğü kesinleşecek olan İstanbul, Paris ve Madrid gibi batı başkentileri ile arayı da iyice açacak.

The Atlantic Cities sitesi yayınladığı araştırma sonuçlarında, ‘Bu nüfus artışı ve genişleme ile İstanbul’un şehircilikle ilgili sorunları da ‘Titanik’ boyutunda olacak’ yorumuna yer verdi. En büyük sorunun ise ulaşım olmaya devam edeceğini vurgulayarak ‘Marmaray ve yeni metro hatları gibi projelere rağmen dalga dalga büyüyen şehrin ulaşım sorununu çözmeye yönelik hamleler bir adım geriden geliyor’ şeklinde belirtti. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’nın ardından inşa edilen mahallelerin olası İstanbul depreminde yıkılma olasılığı en yüksek binalar olduğuna dikkat çekilerek ‘Kentsel dönüşüm’ ile bu yıkıp yeniden yapma girişiminin başlatıldığına dikkat çekti.

Euromonitor’ün Batı Avrupa ile ilgili araştırmasının diğer sonuçları ise şöyle:

* 2020 yılında Batı Avrupa’da şehirlerde yaşayan insanların oranı yüzde 79 olacak.

* Batı Avrupa’da şehirli nüfusun sayısı 397 milyona yükselecek.

* Avrupalılar’ın yüzde 48’i nüfusu 1 milyonun üzerinde olan metropolis kentlerde yaşacak.


Yorumlar(0)