/ /

3. Havalimanı İçin Bütün Tedbirler Alındı

2 Ağustos 2013

Editör

Yapımı yılan hikayesine dönme yolunda mesafe hızla mesafe alan, İstanbul’da yapılacak ve ilk etabının 2017’de bitirilmesi planlanan 3. havalimanı projesinin nihai ÇED raporu, havalimanı için seçilen alanın Türkiye’nin önemli kuş göç yolları üzerinde olduğunu ortaya koymuş, raporda olası kazaların önlenmesi için 2 yıl süreyle kuş hareketlerinin izlenmesi ve düzenli olarak kuş sayılmalarının yapılması önerilerine yer verilmişti.

 

Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, havalimanının yer seçiminde bu durumun bilinip bilinmediğini, ÇED raporundaki önerilerin dikkate alınıp alınmayacağını TBMM gündemine taşıdı.

 

MİLLİ PARKLAR DA İNCELEYECEK

Bakan Erdoğan Bayraktar, Türkkan’a verdiği yanıtta, proje alanına ilişkin yer seçiminin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapıldığını, bakanlığının ise ÇED yönetmeliği uyarınca projeyle ilgili iş ve işlemler gerçekleştirdiğini bildirdi. Bayraktar yanıtında, kuşların göç yolu üzerinde yapılacak 3. havalimanında uçuş güvenliği ve doğal hayatın zarar görmemesi için yapılacak çalışmaları anlattı.

 

Projeye ilişkin ÇED sürecinin sadece bakanlığı bünyesinde bulunan birimlerin katılımı ile değil, ilgili kurum ve kuruluşların katılımı ile sürdürüldüğünü kaydeden Bayraktar, bu kapsamda İstanbul 3. Havalimanı projesine ilişkin İnceleme Değerlendirme Komisyonu’nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde bulunan Doğa Koruma ve Milli Parlar Genel Müdürlüğü’nün de bulunduğunu söyledi.

 

UÇAKLAR İÇİN EN BÜYÜK PROBLEM KUŞLAR

Sürü halinde uçan kuşlar pilotların korkulu rüyası… Havacılık tarihi kokpite kuş çarpması veya motora kuş girmesi gibi örneklerle dolu. Geçmişte Himalaya Dağları’na çarpan ve 191 kişinin ölümüne sebep olan uçağın motorlarına kuş girmişti. 2009’da Hudson Nehri’ne inen uçağın da motorundan kuşlar çıkmıştı.

 

KUŞLARIN ROTASI İNCELENECEK

Bakan Bayraktar, projeye ilişkin nihai ÇED raporunda bölgeden geçen kuşların çeşitlerine ve sayılarına yönelik bir çalışma bulunmadığını, inşaat ve işletme aşamasında kuş sayımları yapılacağı taahhüdünün yer aldığını bildirdi. Bayraktar, tedbir önerilerinin geliştirilebilmesi için göç döneminde (ilkbahar-sonbahar) göçmen ve yerli türler ile kışlayan türlerin 2 yıl süreyle izlenerek kuşların göç yolları ve uçuş rotalarının belirleneceğini vurguladı. Bayraktar, “Bu rapor ÇED olumlu kararının alınmasıyla yatırımcılar tarafından inşaata başlanmadan uzman ekibe hazırlattırılacak” dedi.

 


Yorumlar(0)