/ /

Üsküdar’ın çocukları üniversiteli

25 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Kim demiş çocuklar üniversiteye gidemez diye?

Üsküdar’da çocukların kendi üniversiteleri var. 2012 yılında Üsküdar Belediyesi tarafından açılan Üsküdar Çocuk Üniversitesi, “üstün potansiyelli” çocuklardaki yetenekleri keşfedip geliştirmeyi, onları yeteneklerine uygun eğitim desteği ile daha bilinçli, çevresiyle sağlıklı iletişim kurabilen, özgüveni yüksek, üretken bireyler haline getirmeyi amaçlıyor.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin ortaklığıyla yürütülen Çocuk Üniversitesi’nde yeni dönem eğitimleri başlamış durumda. 8-12 yaş arasındaki üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü Üsküdar Çocuk Üniversitesi’nde eğitim dört kademeli olarak yürütülüyor.

cocuk universite

Birinci Kademe: Üniversiteye yeni katılan öğrencilere “Uyum ve Alıştırma” programlarıyla “üniversite” ortamına alışmalarının yanı sıra eğlenceli yönüyle bilimler tanıtılırken aynı zamanda zihinsel yeteneklerini geliştirmeye yönelik eğitim destekleri veriliyor.

Birinci kademe eğitimleri; Fizik-Kimya-Biyoloji ve Deney Okulu, Elektrik-Elektronik ve Robot Teknolojileri Okulu, Zihin Haritaları Okulu (MIND-MAP), Dil-Edebiyat ve Deha Okulu ve Eğitici Drama ve Akıl Oyunları Okulu.

İkinci Kademe: Çocukların yeteneklerini tespit etmeye, meslekleri tanımaya; bilim, sanat, spor alanlarında verilen destek eğitimleriyle zihinsel ve bedensel yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik eğitim destekleri veriliyor.

İkinci Kademe Eğitimleri; Hızlı Okuma ve Algılama Okulu, Dikkat ve Muhakeme Okulu, Akıl Oyunları Okulu, Hafıza Teknikleri Okulu, Life Kinetik Okulu, Hobi Okulu (Güzel Sanatlar Atölyeleri (Ebru, Tezhip , Kaligrafi ) Spor Okulları (Eskrim, Okçuluk , Tenis ), Origami Atölyesi, Tamir ve İcat Atölyeleri ve Eğlenceli Bilim Yaz Okulları.

cocuk universite2

Üçüncü Kademe: Öğrencilerin yeteneklerini geliştirmeye yönelik eğitim desteğinin verilmesi planlandı. Bu eğitimler, Üsküdar Belediyesi tarafından yaptırılmakta olan ve halen Ünalan’da inşaatı devam eden Bilim Merkezi’nde verilecek.

Dördüncü Kademe: İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin Kampüs alanında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Akademisyenlerinin rehberliğinde öğrencinin yeteneğine uygun ortak proje ve Ar-Ge çalışmalarıyla devam edecekleri ve lisansüstü eğitim desteği alacakları programlardan oluşuyor. Bu programlar, öğrencinin ilgi ve başarısına bağlı olarak üniversite dönemine kadar “Meslek ve Eğitim Koçluğu” şeklinde sürdürülecek.

Üsküdar Çocuk Üniversitesi’nde şu an birinci kademede 275, ikinci kademede 330 öğrenci eğitim görüyor. 2014 yılında birinci kademeye başlayacak çocuk sayısı ise 320.

 

 


Yorumlar(0)