/ /

Devrik lider

10 Şubat 2014

editor

Akıllı cihazların hayatımıza girmesiyle birlikte, yeni stres topları da gündeme geldi. Evde, okulda, otobüste, metroda, sokakta yürürken, yemek yerken kısacası akla gelebilecek her an açıp oynanabilecek kapasitedeki bu oyunların son günlerdeki devrik lideri Flappy Bird.

flappy-bird-play

Nedir bu Flappy Bird?

Çocukluğumuzda hepimizi etkisi altına alan, bugün bile hala popülerliği elden bırakmayan Mario’yu bilirsiniz. Prensesi kurtarmak için ne büyük mücadeleler verdi, ne yangınlar gördü, ne borular aştı. Flappy Bird, bu mücadelenin baş kahramanı boruları farklı boyut ve aralıklarla kullanıyor. Amaç, kuşun borulara değmeden ve yere düşmeden belirlenen aralıklardan geçmesini sağlamak. Ama bu öyle yazıldığı kolay olmuyor. Sürekli ekrana dokunmanız ve yüksek bir konsantrasyon sağlamanız gerekmekte. Bu da, kolay olmuyor. “Yahu ne var kuş oradan uçacak işte, yaparım ki ben bunu” diye yaklaşıyorsunuz oyuna ama o da kolay olmuyor. Kısacası bu oyunda hiçbir şey düşündüğünüz gibi kolay olmuyor, olmadı, olmayacak da.

Flappy-Bird-iphone

Kısa sürede çok sevilen ama telefonları fırlattıracak bir siniri de beraberinde getiren bu oyun, tam bir “ne yardan ne serden”. Sanal ortamda daha zor ve kademeli oyunlar varken, insanların Flappy Bird çılgınlığına kendini kaptırması da ayrı bir ironi. Teknoloji editörlerinin bile incelerken kendini kaybetmesine sebep olan oyun,  kariyerinin zirvesinde kanat çırpıp çıkıyor hayatlardan. Sosyal medyada kısa bir gezinti yaptıktan sonra karşımıza çıkan yorumlar, videolar gösteriyor ki milletçe yine mizah ve asabiyet duygularımızın iç içe geçmiş halde olması oldukça sıkıntı çıkarmış ve oyun dün akşam saatlerinde Google Play Store ve App Store’dan kaldırılmış durumda. Oyunun kurucusu olan Vietnamlı Dong Nguyen, “oyunu daha fazla sürdüremeyeceğini” açıklamış. Onun için özel olan bu oyunla yollar ayrılıyor. Yani anlayacağınız durum tam bir Orhan Gencebay şarkısı: Severek ayrılalım… 

Bağımlıların hali ne olacak?

Sevgi nefret karışımı bir bağlılık yaşayan oyunun kullanıcıları, oyunun kaldırılma kararına da yine aynı karışımla karşılık veriyor. Kimisi “Ama daha yeni geçmiştim ilk boşluğu!” diye isyan ederken, kimisi de “İyi bari telefon parçalanmaktan kurtuldu” diyebiliyor. İsteyenler internet üzerinden oynamak konusunda geliştirilen alternatifleri kullanabilecek. Ama yine de durumu toparlayıcı yeni bir oyun da beklenmiyor değil.

 


Yorumlar(0)