/ /

Ekmeğinizi askıdan alın

25 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Ülkemizde ihtiyacı olana yardım etmek genelde mahalleye bir kamyon dayayıp yardım malzemelerini dağıtmak, haliyle de izdihama yol açmak şeklinde yürüyor ne yazık ki. Benzer görüntüleri televizyonlardan sık sık izlemişsinizdir. Oysa bunu usulünce yaptığınızda ne hoş olmayan bu görüntüler meydana geliyor, ne de ihtiyaç sahipleri rencide oluyor.

Mesela Esenler Belediyesi tarafından yürütülen “Askıda Ekmek Var” projesi buna çok iyi bir örnek. Bu proje ile ihtiyacı olanlar ücretsiz olarak her gün ekmeklerini temin edebiliyorlar. Nasıl mı? Mesela fırına gidip ekmek aldınız diyelim, fazladan 2 ekmeğin parasını da ödüyorsunuz ve daha sonra i,htiyacı olan kişi gelip ekmeğini alıyor. Hem siz yardım etmiş oluyorsunuz, hem de bunu doğrudan yapmadığınız için ekmeği alanlar rencide olmuyor.

Bu projenin şu anki durumunu, kaç kişinin yararlandığını öğrenmek için Esenler Belediyesi’ni aradım. Önce 3 farklı bölümle görüştükten sonra, nihayet projenin şu anki yürütücüsü Etüt Proje Müdürlüğü’ne ulaşabildim. Fakat burada konuştuğum yetkili, projenin sahibi Yakup Bey’in istifa ettiğini ve şu an proje ile ilgili sorularımı cevaplayacak kimsenin olmadığını söyledi. Yani kaç kişi ekmek alıyor, hangi fırınlarda bu proje yürütülüyor bilmiyoruz. Sadece devam ettiğini öğrenebildik.

Esenler Belediyesi’nin web sitesinden öğrendiğimize göre proje 2011’in Aralık ayından beri beri uygulanıyor. Yani 2 yıl olmuş. Başlangıçta 16 fırın varmış ve her gün 450 kişi ekmek alabiliyormuş, ama tabii bugünkü durumu bilemiyoruz.

Bu projeden yararlanmak için Esenler Belediyesi’ne gidip Etüt Proje Müdürlüğü ile görüşmek gerekiyor. Kaydınız yapılıyor ve ekmeğinizi almaya başlıyorsunuz.


Yorumlar(0)