/ /

Haliç’te yatan servet

20 Şubat 2014

editor

Haliç’te bir atölyede izinsiz tünel kazarak Bizans sarnıcı ve bina kalıntısı bulan 4 defineci gözaltına alındı. Zanlılar hakkında soruşturma başlatıldı.

İstanbul’da Haliç kıyısında bir atölyenin içinden tünel kazan define avcılarının 50 ton altın bulduğu ve eriterek sattıkları iddiası üzerine polisi alarma geçti. Tünelde Bizans dönemine ait sarnıç ve kemerli bir yapı bulan İstanbul polisi, bulunduğu iddia edilen altının peşine düştü. Olayla ilgili 4 kişiyi gözaltına alan polis, şüphelilerin mal varlığı ve banka hesaplarını incelemeye aldı. Definecilerin bulduğu öne sürülen altının miktarı, Haliç’te Bizans’ın kayıp hazinesinin olduğu yolundaki şehir efsanesini de akıllara getirdi.

altin

4.5 milyar lira değerinde altın

Beyoğlu’ndaki Haliç Polis Merkezi’ni 31 Ekim 2013 tarihinde arayan bir kişi, Hasköy Okmeydanı Caddesi üzerinde bulunan bir atölyede izinsiz kazı yapıldığını ve kazıda değeri  yaklaşık 4.5 milyar lira değerinde 50 ton altın bulunduğunu iddia etti. Definecilerin altınların bir kısmını eriterek sattığı yönündeki ihbarı değerlendiren ekipler, malum adreste yapılan aramada şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Atölyenin içinde 4 metre derinliğinde dairesel bir çukurun zemininden güney yönüne doğru uzanan bir tünel ortaya çıktı. Ahşap kazıklarla desteklenmiş 1.5 metre yüksekliğinde, 1 metre enindeki tünelin içinde, Bizans dönemine ait bir sarnıç veya mimarinin alt yapısı olduğu değerlendirilen kemerli bir yapı bulundu. Tünelin içinde ayrıca, tarihi yapıya bitişik nizamda horasan harç bağlamalı yaprak tuğla örgülü alt kotlara doğru devamlılık arz eden bir mimari yapı kalıntısı da ortaya çıkarıldı.

Tünelin her noktasını inceleyen polis ekipleri definecilerin bulduğu iddia edilen 50 ton altınla ilgili bir ize rastlamadı. Olayla ilgili ‘izinsiz kazı yaptıkları’ iddiasıyla K.Ö., Ş.A., A.A. ve K.Ç. gözaltına alındı.

Definecilerin bulduğu iddia edilen altının miktarı duyanları şaşkına çevirirken, Bizans’ın kayıp hazinesinin Haliç’te olduğu yolundaki şehir efsanesini de akıllara getirdi. Tarihçiler, bölgede Bizans imparatorunun yazlık saray ve kasırlarının bulunduğu, ancak bu kadar çok altının olduğuna ihtimal vermediklerini belirtti.

bizans

“Batıklar Haliç’in dibinde”

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı: “İstanbul’un belli yerlerinde hep altın çıkardı eskiden. Mesela Cerrahpaşa’da her kazıda altın çıkardı. Çünkü orası hem Bizans hem Osmanlı devrinde varlıklı sınıfların oturduğu bölgeydi. Hasköy’de de aynı durum olabilir. Haliç’te Bizans gemilerinin battığı da biliniyor. Ama balçığın içindeki gemiye tünelle ulaşılamaz tabii. 50 ton altın da çok fazla. Bildiğim kadarıyla Amerika’nın keşfinden sonra bu kadar çok altın bulundu.” şeklinde konuştu.  

“Tarihte Hasköy” kitabının yazarı Doç. Dr. Süleyman Faruk Göncüoğlu ise  “Hasköy civarında Bizans dönemine ait yazlık saray ve kasır yapıları bulunduğu kaynaklarda geçer. Buradaki sarnıç da bu yapıların alt mimarisi olabilir. Altın bulunup bulunmadığı konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. Halkımızda tarihi kalıntının olduğu yerde hazine bulunduğu algısı var. Sırlar ilgi uyandırıyor. Bu kadar büyük hazine olsaydı, şimdiye dek ortaya çıkardı diye düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

 


Yorumlar(0)