/ /

Kalbiniz riske gelmez

27 Aralık 2013

Turgay Özçelik

Malum, zaten metropol hayatı stres ve adrenalin demek; bir de üzerine biz kendimize dikkat etmezsek, kalp sağlığımız risk altında demektir.

Esenler’de kalp sağlığı konusunda bir seminer veren Prof. Dr. Murat Gençbay, Esenler halkına kalp sağlığının önemini ve riski azaltmak için neler yapılması gerektiğini anlattı. Gençbay’a göre kalp sağlığımızı korumak için egzersiz yapmalı, yediklerimize dikkat etmeli, sigara içmemeli, kan basıncı-kolesterol ve kan şekerini düzenli olarak takip etmeliyiz.

seminer 1

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen ve Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi’nde gerçekleşen seminerde Gençbay, sigara içmek, kanda kötü kolesterol seviyesinin yüksek olması, iyi kolesterol seviyesinin düşük olması, ailede genç yaşta kalp krizi veya ani ölüm öyküsü olması, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve genetik zemin gibi etmenlerin kalp krizi riskini ortaya çıkarttığını söyledi.

seminer2

Tedavi sürecine dair de açıklama yapan Gençbay, kalp ilaçlarının ömür boyu kullanılması gerektiğini belirterek, “İlaç bittiğinde hekim eğer aksini söylemediyse hemen ara vermeden yenisini almak gerekir.” dedi.


Yorumlar(0)