/ /

Mutlu İnsanların 7 Sırrı

28 Haziran 2013

Editör

Nazım Hikmet, Abidin Dino’ya “Sen mutluluğun resmini yapabilir misin?” diye seslendiği zaman acaba bugünü mü kastetmişti diye kendime zaman zaman sorarım.

 

Bu kadar kolay olup da, bu kadar zor ulaşılan başka bir şey daha var mıdır acaba? Mutluluk en değerli şeyleri nasıl da en ucuz bedeli ödeyerek elde ettiğimizin anlamanın verdiği keyif duygusudur ve hayatı ciddiye almak onun içindeki mizahı kolay anlamamızı sağlar.

 

İşte size mutluluğun yedi anahtarı:

 

Kendinize zaman ayırın

Burada kast ettiğimiz duş alın, 5 dakika bir odaya saklanın gibi şeyler değil, kendinize kaliteli zaman ayırmanız. Sizi keyiflendiren şeyler için kendinize zaman ayırmak sizi mutlu edecektir. Tenis mi oynamak sizi mutlu ediyor? Yürüyüş yapmak mı? Gününüz ne kadar karmaşık ve yoğun olursa olun, kendinize özel zamanınızdan fedakarlık etmeyin.

 

Dahil olun

İnsanlar, doğal izleyicilerdir, peki izlediğiniz ve keyif aldığınız bir şeyi neden yapmayasınız ki? Eğer dans yarışması izlemeyi seviyor ve danstan keyif alıyorsanız, bir kursa yazılın, at yarışı izlemeyi seviyorsanız at binmeyi öğrenin. Böylelikle pek çok anıya sahip ve mutlu bir insan olursunuz.

 

Suçluluk hissinden kurtulun

Ofisten en son çıkan olmadığınız için, bir gün izin aldığınız için, anne babanızı yeterince sık aramadığınız için sürekli suçluluk mu duyuyorsunuz? Suçluluk hissi endişeyi de beraberinde getirir ve sizi üzmekten ve canınızı sıkmaktan başka hiçbir amaca da hizmet etmez. Bu hisleri görmezden gelin ve sizin için doğru olan hareket neyse onu yapın. İhtiyacınız olanı yapın ve bundan suçluluk duymayın. Kendinizi her anlamda daha iyi hissedeceksiniz.

 

Depresyon hissini göz ardı edin

Herkes zaman zaman kendini mutsuz hisseder ama bu hisse kucak açmanız gerekmez. Bir daha kendinizi kötü hissettiğinizde kendinizi daha mutlu olarak hayal edin ve bu hayale ulaşmak için gerekeni yapın. Derin nefesler alarak içinizdeki öfkeyi dışarı atın ve mutlu olmak için ihtiyacınız olanı yapın. Köpeğinizle oynayın, egzersiz yapın, çocuklarınızla dışarı çıkın…

 

Cesur olun

Beyin, yeni şeyler öğrenmekten hoşlanır fakat yaşımız ilerledikçe, korku bizi bazı şeyleri yapmaktan alı koyarak, kendimizi zorlamamızı engeller. Siz, korkunun esiri olmayın. Kaymayı öğrenin, yeni bir dil öğrenin, ağaca tırmanın… Yapmak isteyip de korktuğunuz ya da size zor gelen şeylerin üstesinden gelin ve kendinizi daha iyi, başarılı ve mutlu hissedin.

 

Uzun süreli planlar yapın

Her şeye hemen kavuşmaya alıştığımız bir dönemdeyiz. Artık insanlar bir şeye sahip olmak ya da bir şeyi başarmak için beklemeyi ve bekledikten sonra onu elde etmenin mutluluğunu unuttular. Siz böyle yapmayın. Kendinize uzun zamanlı bir hedef belirleyin ve bunun için çalışın. Başardığınız zamanki mutluluk hemen elde ettiklerinizden çok daha büyük olacak.

 

Oyun oynayın

Mutlu insanların en büyük sırları oyun oynama yeteneklerini kaybetmemeleridir. Aklını günlük işlerden tamamen uzaklaştırıp, frizbi oynamak, koşmak ve zihni ve negatif enerjiyi boşaltmak mutluluğun anahtarıdır.

 


Yorumlar(0)