/ /

Ramazan Pidesi

3 Temmuz 2013

Editör

Ramazan’ın deyince hepimizin aklına ilk ramazan pidesi gelmez mi? Uğruna saatlerce sırada beklediği, maaş kuyrukları kadar uzun kuyruklar oluşmasına sebebiyet veren, sahur vakti yaklaşırken, iftar için fırınlarda Ramazan’ın olmazsa olmazlarından birisidir ramazan pidesi…

 

Hepimizin çocukluğunda bir ramazan pidesi kuyruğu anımız yok mudur?

 

Ramazan ayı ve dolayısı ile ramazan pidesi gündeme gelmeye başlayınca hep geçmişimden kopup gelen pide kuyruğunu hatırlarım, nedense olmayan sıra bir türlü ilerlemek bilmezdi, babalar ağabeyler nineler teyzeler amcalardan sıra zor gelirdi bana, hep geç kalırdım eve. Hava hafiften kararmış olurdu soğuk günlerde…

 

Herkeste bir telaş, herkeste bir koşuşturma. Göğsüme bastırdığım pidelerin sıcaklığı yüreğime de iyi gelirdi, koşardım çarpık sokak taşlarının üstünde. Yamru yumru sokak aralarından geçerken top sesi gelirdi, yüreğim güm güm atardı, geç kaldım annem kızacak diye. Daha da hızlanırdım. Birden evimize yakın camiden ezan sesi gelirdi. Pidelere sarılmış duruverirdim orada, “Allah’ım annemi, babamı, kardeşimi bana bağışla, Allah’ım bir şey yap da annem bana geç kaldığım için kızmasın.”

 

Üç basamak merdiveni zıplayarak koşar kapıyı açardım, annem, babam, kardeşim sofrada oturuyor olurdu. Demlenmiş çayın kokusu, nemi sarardı etrafımı. Anneme bakardım korkarak, annem yorgun gözleriyle bana bakardı, “Nerde kaldın ?” diye. Rahatlardım. sıcak pideleri, zafer kazanmış general edasıyla koyardım masanın üstüne. Babam sırtımı sıvazlardı.
“Çok mu kalabalıktı pideci”
“Çok!”

 

Fakat, şimdiki çocuklar bu kuyrukları değil de, yapılan zamları hatırlayacak gibi duruyorlar. Başta hükümet olmak üzere tüketici derneklerinin Ramazan’da gıda maddelerine zam yapılmaması doğrultusundaki uyarılarına rağmen ne yazık ki ramazan pidesine yüzde 28’e varan ölçüde gizli zam yapıldı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “2011 ve 2012’de pide fiyatı değişmemişti. Üç yıldır artan maliyetler sebebiyle zam kaçınılmaz oldu” dedi.

 

İstanbul’da pide küçüldü
İstanbul’da 2012’nin Ramazan ayında 400 gram pide 1 lira 50 kuruşa satılmıştı. Bu yıl Ramazan ayında 300 gramlık pide 1 lira 50 kuruşa satılacak. Fiyat aynı kaldı ancak pidenin ağırlığı dörtte bir oranında yani 100 gram azaldı. Böylece İstanbul’da pideye yüzde 25 oranında gizli zam yapılmış oldu.

 

 3 yıldır zam yapmadık
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 2011 ve 2012 yıllarında pideye zam yapılmadığını hatırlatarak, “Üç yıldır bütün maliyetlerde artış meydana geldi. Başta akaryakıt olmak üzere elektrik, su, işçilik maliyetleri yükseldi. Ayarlama kaçınılmaz oldu” dedi.
Balcı, pide gramajlarının her ilde farklı olmasını da şöyle açıkladı: “Her bölgenin kendine has özelliği var. İstanbul’da daha küçük gramajda pide çıkartılırken, bu pideyi Karadeniz’de kimse almaz.”


 

 

 

 


Yorumlar(0)