/ /

Atmosferdeki ayak izimiz

2 Ocak 2014

Turgay Özçelik

Ölmeden önce şu dünyada kalıcı bir şey yapmak, geriye bir iz bırakmak herkesin hayali. Ama hiç merak etmeyin, farkında olmasanız da, hepiniz dünyada bir iz bırakıyorsunuz; hem de ayak izi… Ayak izinden ne olacak, iki güne kaybolur gider diyeceksiniz. Efendim, bahsi geçen ayak izi, karbon ayak izi. Yani sera gazı emisyonlarının toplamı.

karbonayak

Bilgisayarınızı kullanırken harcadığınız elektrik, okula ya da işe giderken bindiğiniz arabanız ya da toplu taşıma araçları, ısınmak için kullandığınız doğalgaz… Tüm bunlar için gerekli enerji fosil yakıtlardan sağlandığı için, siz onları kullandıkça atmosfere sera gazı salımı artmış oluyor. İşte atmosfere hediye ettiğiniz bu sera gazlarının toplamı, sizin karbon ayak iziniz oluyor. Ne önemi var ki bunun demeyin; sera gazları atmosferde birikerek dünyanın ortalama ısısının artmasına ve bu artışa bağlı olarak birçok olum etkinin (aşırı yağışlar, aşırı kuraklıklar, deniz suyu seviyelerindeki artış vb.) ortaya çıkmasına neden oluyorlar.

Karbon ayak izinizin ne kadar olduğunu merak ediyorsanız, Şişli Belediyesi’nin web sitesini ziyaret edin. Burada karbon ayak izinizi hesaplayabileceğiniz çok güzel bir uygulama var. Birkaç dakika süren bu uygulama sayesinde karbon ayak izi miktarını öğrenebiliyor, onu azaltmak için neler yapmanız gerektiğini görebiliyorsunuz.

karbonayak

Benim karbon ayak izim bu hesaplamaya göre 83 ton CO2e çıktı. Araç kullanmadığım ve çok fazla seyahat etmediğim için ortalama bir İstanbullu’dan daha az sanırım bu miktar. Ama yine de onu azaltmak gerek. Peki bu ayak izini azaltmak için neler yapılabilir? Şişli Belediyesi’nin önerileri şöyle:

Klasik akkor telli ampulleri kullanmak yerine güzel kıvrımlı kompakt florasan ampulleri kullanarak aydınlatma giderlerimizde 2/3 oranında tasarruf elde edebiliriz. Bu ampuller kullanım ömrü boyunca 80TL’ye kadar tasarruf sağlayabiliyor.

Isıtma ve soğutma sistemlerinizin bakımlarını düzenli olarak yaptırın, böylece verimsizliklerden kaynaklan enerji kayıplarının önüne geçmiş olursunuz.

karbon

Kış aylarında kombinizin sıcaklığını yükseltmek yerine üzerinize biraz daha kalın giyecekler alırsanız tükettiğiniz yakıtı azaltabilir, oluşacak sera gazlarının azaltılmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

Duvarlarda mantolama yapılması ısınma giderlerinde %25’e kadar azalma sağlar.

Elektrikli aletler satın alırken enerji sınıfının yüksek olmasına dikkat edin.(A ya da B) Seçtiğiniz ürünlerin gerçekten ihtiyacınız olan boyutta olmasına dikkat edin. Böylece gereksiz elektrik kullanımını engellemiş olursunuz.

Ayrıca elektrikle çalışan ürünleri kullanmadığınız zamanlarda beklemede bırakmak yerine fişini çekerek elektrik giderlerinizde yaklaşık %10’luk tasarruf sağlayabilirsiniz.

Şişli Belediyesi’nin önerileri bunlardan başka birçok alanı kapsıyor. Tamamını görmek ve karbon ayak izinizi hesaplamak için belediyenin resmi web sitesini hemen ziyaret edin.


Yorumlar(0)